My Animals

Beta forum o zwierzętach


#1 2012-12-27 21:14:39

 GoldenLion

Lwi Moderator

Zarejestrowany: 2012-12-27
Posty: 53
Punktów :   
Autor Avatara: Ja

Polska Czerwona Księga Zwierząt - Tarpan (wymarły koń)

Tarpan – gatunek doszczętnie wytępionego dzikiego konia.
Zamieszkiwał obszary leśne Europy. Przez niektórych badaczy jest uważany za jednego z przodków konia domowego. Był to mały koń, liczący w kłębie ok. 130 cm, o maści myszata. Na grzbiecie posiadał ciemną, wyraźną pręgę przebiegającą wzdłuż kręgosłupa oraz pręgowane nogi, co jest cechą charakterystyczną ras prymitywnych. Grzywa tarpana była krótka i stojąca.W okolicach Puszczy Białowieskiej tarpany przetrwały do 1780 roku (lub 1786), kiedy to zostały odłowione i umieszczone w zwierzyńcu hrabiów Zamoyskich koło Biłgoraja. Najpóźniej tarpany wymarły jednak na stepach Ukrainy (ostatnie gatunki dzikich koni wymarły tam na początku lat 80. XIX wieku).W 1808 roku z powodu panującej biedy zostały one rozdane okolicznym chłopom, tam w wyniku krzyżowania z lokalnymi końmi wykształciła się rasa nazwana przez prof. Vetulaniego konikiem polskim. Naukowiec ten rozpoczął w 1936 roku pracę nad odtworzeniem dzikich tarpanów leśnych w Puszczy Białowieskiej na bazie koników polskich. W czasie II wojny światowej hodowla została zniszczona, a część koników wywieziono do Niemiec. W 1949 ocalałe koniki trafiły do Popielna, tam w Instytucie Genetyki i Hodowli Doświadczalnej PAN prowadzi się nad nimi badania naukowe i hodowlę zachowawczą. Przebywają one na otwartej przestrzeni, opieka ogranicza się do podawania siana w zimie. W warunkach rezerwatowych są też utrzymywane w Stacji Doświadczalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
http://www.galopuje.pl/foto_news/tarpan-petermaas.gif

Ostatnio edytowany przez GoldenLion (2012-12-27 21:15:54)


"Pamiętaj, kim jesteś!"
"Dopóki tutaj jesteś, ważne jest, kim jesteś!"
Jestem wielką fanką Króla Lwa. Moje ulubione zwierzęta to lwy, psy oraz konie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.lostarysacz.pun.pl www.wwemagnus.pun.pl www.gwiazda-numer.pun.pl www.fcm.pun.pl www.poczujmagie.pun.pl