My Animals

Beta forum o zwierzętach


#1 2012-12-28 18:55:06

 GoldenLion

Lwi Moderator

Zarejestrowany: 2012-12-27
Posty: 53
Punktów :   
Autor Avatara: Ja

Polska Czerwona Księga Zwierząt - Jaszczurka zielona

Jaszczurka zielona – gatunek jaszczurki z rodziny jaszczurek właściwych. Największa jaszczurka obdarzona kończynami żyjąca w Europie Środkowej.



http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e7/Lacerta_viridis.jpg/240px-Lacerta_viridis.jpg



Opis
Typowo ubarwione samce są trawiastozielone, bezplame lub bogato nakrapiane czarnymi plamkami. Typowe samice są szarozielone pokryte nieregularnymi ciemnymi plamkami z jasnymi liniami wzdłuż grzbietu. Brzuch jednolicie żółty lub żółtozielony.
Rozmiary
Długość ciała do 40 cm
Masa ciała do 34 g.
Biotop
Tereny trawiaste, kamieniste lub krzewiaste, suche i słoneczne.
Pokarm
Stawonogi, głównie owady. Duże osobniki pożerają mniejsze jaszczurki i węże.
Zachowanie
Gatunek ciepłolubny, aktywny za dnia. Wygrzebuje nory w ziemi, w których się chroni i zimuje.
Rozmnażanie
Okres godowy pod koniec kwietnia i w maju. Samica składa pod koniec maja lub w czerwcu do wygrzebanych przez siebie jam w ziemi od 5 do 13 rzadziej do 21 jaj o wymiarach 18x18 mm w pergaminowatych osłonkach. Młode wylęgają się w sierpniu i mierzą od 8 do 9 cm.
Występowanie
Gatunek nizinny, w górach dochodzi do 2000 m n.p.m. Południowa Europa od Hiszpanii po Dniepr oraz na południowych obszarach środkowej Europy. Północna granica jej zasięgu to równoleżnik 49°N. Jedyne jej stanowisko w okresie powojennym stwierdzono w Ustroniu (Śląsk Cieszyński) w latach 1968-1970 (R. Bielawski, T. Ramik, 1972). Nieudokumentowane dane pochodzą z Bieszczadów oraz Wyżyny Lubelskiej, okolic Sokołowa Małopolskiego, a ostatnio także z Roztocza. Powyższe dane wymagają naukowego potwierdzenia.
Ochrona
Podlega ścisłej ochronie gatunkowej w Polsce. Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (z 2001 r.) gatunek ma status zanikłego na terenie Polski.


"Pamiętaj, kim jesteś!"
"Dopóki tutaj jesteś, ważne jest, kim jesteś!"
Jestem wielką fanką Króla Lwa. Moje ulubione zwierzęta to lwy, psy oraz konie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ptakikuby.pun.pl www.metin2forums.pun.pl www.zspjasliska.pun.pl www.mohuni61.pun.pl www.hewito.pun.pl